wczytywanie strony

Jaki tunel foliowy wybrać?

2020/10/Projekt-bez-tytułu-13.png

Krótszy okres wegetacji oraz sezonowość wybranych gatunków roślin nie muszą wcale stanowić przeszkody nie do przebycia na drodze do optymalizacji uprawy. Z pomocą przychodzą tutaj tunele foliowe, których podstawowym zadaniem jest stworzenie atrakcyjnych warunków klimatycznych, które w konsekwencji doprowadzą do maksymalizacji plonów, nawet przy wyjątkowo niesprzyjającej aurze. Jednak jakie opcje okazują się warte rozpatrzenia i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze? Odpowiedź na te oraz na wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

 

 

 

 

Tunele foliowe — Co powinienem widzieć?

Założeniem tego typu konstrukcji jest stworzenie roślinom optymalnych warunków do rozwoju, niejako w oderwaniu od warunków atmosferycznych. Skutkuje to naturalnym wydłużeniem cyklu produkcyjnego, co w praktyce oznacza bardziej obfite plony. Optymalne warunki to również szybszy wzrostoszczędność czasu może okazać się naprawdę nieoceniona, szczególnie w kontekście wielkoskalowych upraw komercyjnych.

Jednocześnie takie rozwiązanie niesie ze sobą sporą dozę swobody w planowaniu wspomnianego wzrostu. Oznacza to tyle, że użytkownik zyskuje możliwość dość precyzyjnej kontroli nad momentem zbiorów, co pozwala dopasować się do przewidywanych okresów największego zapotrzebowania (szczególne ważne przy uprawach kwiatowych).

Tunele foliowe oferowane przez firmę FARMER dostosowane są do większości gatunków roślin uprawianych na terenie naszego kraju. Z kolei wiele propozycji formatów konstrukcji pozwala precyzyjnie dopasować dostępną przestrzeń do skali przedsięwzięcia, a możliwe jest także przygotowanie rozwiązań unikalnych, skrojonych pod indywidualne oczekiwania klienta.

 

Tunele foliowe są powszechnie stosowane przy uprawach m.in.:

 • pomidorów,
 • papryki,
 • ogórków,
 • kapusty,
 • wszelkiego typu ziół,
 • truskawki, maliny, borówki
 • różnych gatunków kwiatów oraz krzewów ozdobnych

 

 

Budowa tuneli foliowych — jaki model wybrać?

Istotnym elementem, który niejako determinuje zakres oraz funkcyjność obiektu jest jego konstrukcja. Łatwość montażu oraz stabilność konstrukcji to główne czynniki, które warto wziąć pod uwagę, tak aby wybrane rozwiązania sprawdzały się na terenie wyznaczonym pod uprawę.

Dlatego właśnie warto zastanowić się nad naszymi rozwiązaniami które przez lata wspierają największe uprawy w Polsce. Priorytetem jest dla nas trwałość konstrukcji. Taki układ sprawdzi się przede wszystkim na bardziej otwartych przestrzeniach, dużo bardziej narażonych na dynamiczne ruchy powietrza. Dodatkowo stalowe konstrukcje firmy FARMER pokryte zostały ochronną warstwą cynku, co skutecznie zapobiega korozji, jednocześnie pozwalając właścicielom cieszyć się z bezobsługowej konstrukcji.

Równie ważnym elementem konstrukcyjnym tego rodzaju tuneli jest właśnie rzeczona folia. Jej podstawowym zadaniem jest redukcja utraty ciepła, przy jednoczesnym ograniczeniu wahań temperatury. Mniejsze marnotrawstwo ciepła to również niebagatelna oszczędność energetyczna, a w konsekwencji — finansowa. W tym wypadku zdecydować musimy przede wszystkim pomiędzy pokryciem perforowanym — które zapewnia lepszy przepływ powietrza, co ogranicza rozwój grzybów kosztem mniej efektywnego nagrzewania się — a wariantem bez otworów, który niejako wymusza częstsze wietrzenie obiektu.

 

 

Dobrze, ale gdzie postawić tunel foliowy?

Lokalizacja to kolejny z istotnych aspektów montażu tego rodzaju pokrycia. Przestrzeń, którą dysponujemy, determinuje także rodzaj oraz format konstrukcji — do wyboru mamy kilka najpopularniejszych wariantów: m.in. Pojedyncze, Zblokowane oraz te niewielkie, idealne dla domowych upraw sezonowych. Decydując się na montaż tunelu foliowego warto wziąć pod uwagę aspekty takie jak:

 • osłona przed wiatrem,
 • dostęp promieni słonecznych,
 • jakość gleby,
 • aspekty czysto wizualne (w przypadku ogrodu).

Tunele foliowe to prosty sposób, który może znacząco zwiększyć wydajność naszych upraw. Warto jednak poświęcić nieco czasu na analizę powyższych zagadnień, aby optymalnie wykorzystać możliwości tego rodzaju konstrukcji. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą produktów firmy FARMER, która dostępna jest na naszej stronie internetowej.

Aktualności

/ Więcej wiadomości
6-hektarow-malin-w-naszych-tunelach

Blog

/ Więcej wpisów
dotacje-na-tunele-foliowe-2024
do_gory